Iepriekšējā rakstā dalījāmies par to, cik svarīgs ir video materiāla pēcapstrādes posms, būtiski ir pievērst uzmanību arī skaņas pēcapstrādei video materiālā.
Proti, ja skaņas ieraksts noticis uz laukuma, tad svarīgi saprast, vai šis ieraksts ir kvalitatīvs, vai ir ierakstīta laukuma atmosfēra un atsevišķi trokšņi vai sfx, piemēram – iešanas vai braukšanas skaņas, kritiena vai sitiena skaņa utt. Ja šie ieraksti nav veikti, tad ir vai nu jāraksta atsevišķi, vai arī jāmēģina atrast kādās mūzikas datu bāzēs.
Nepārspīlējiet ar mūzikas izmantošanu, jo tas bieži vien var kļūt nomācoši un mūzika arī norāda uz režisora nespēju radīt emociju bez papildus palīdzības.
Ieteikums ir vienmēr izmantot profesionāla skaņu režisora palīdzību un vismaz beidzamo stadiju, kas ir skaņas mikss, atstāt viņa ziņā. Pretējā gadījumā skaņas celiņš neskanēs un kopumā atstās nekvalitatīva darba iespaidu.
Ja arī uz laukuma skaņa ir ierakstīta par klusu vai nekvalitatīvi, tad dažos gadījumos to var uzlabot ar speciālām programmām. Bet ieteicam tomēr par to domāt pirms filmēšanas, lai skaņa tiktu ierkastīta kvalitatīvi, laicīgi un, lai neciestu pārējie darba procesi.
Ja video materiālā ir dialogs, kas ierakstīts uz laukuma, tad pārliecinieties, vai tas ir skaidrs un saprotams. Ja gadījumā ir neskaidras vietas, varat šīs vietas ar to pašu aktieri, pārrakstīt studijā, bet uzmanieties, lai skaņa neatšķirtos ne tikai no ieraksta kvalitātes, bet arī no aktiera intonācijas.
Piemēram, ja aktieris kadrā atrodas guļošā pozīcijā, tad iesakām arī studijā aktierim apgulties un ierunāt tekstu, jo balss tembrs nedaudz, bet tomēr mainās vai cilvēks stāv vai guļ. Un tā jārīkojas ar ikvienu epizodi. Tāpēc vēlreiz jāatkārto, ka vislabāk skaņu pārbaudīt uz laukuma, lai nevajadzētu ieguldīt papildus resursus šīs skaņas reonvēšanai vai papildināšanai.
Lai izdodas!
MARANA Productions
Skaņu un video studija
+371 26 827 687
[email protected]
Brīvības iela 84 – 10, Rīga, Latvia