Budžets ir kā mūsu ceļvedis, kas palīdz plānot un vadīt visus finanšu resursus, kas nepieciešami, lai realizētu projektus vai idejas. Tas tiešām ir viens no galvenajiem rīkiem, kas ļauj veiksmīgi sasniegt mērķus.

 

Budžets ir kā draugs, kas palīdz mums izvairīties no liekiem izdevumiem, novērtēt riskus un veikt nepieciešamās izmaiņas, ja tās ir nepieciešamas. Ar labi izstrādātu budžetu mēs varam efektīvi izmantot līdzekļus un nodrošināt finansiālu stabilitāti mūsu darbībās.

 

Principā ir tā, ka, ja esi izveidojis budžetu, vari priecāties, jo puse darba ir jau paveikta. Lai aizpildītu visas sadaļas Excelī, tev jāiegulda pietiekami daudz laika. Sadaļu daudzums, protams, atkarīgs no pasākuma apjoma un prasībām.

Nepieciešams sazināties ar mūziķiem, režisoriem, tehnisko personālu, vadītājiem, ēdinātājiem, pasākuma vietām, operatoriem, videomāksliniekiem u.c. Jānoskaidro, kā šie uzņēmumi un cilvēki vēlas saņemt savu atlīdzību. Tas ir brīdis, kad tu ne tikai noskaidro viņu izmaksas par konkrētu pakalpojumu, bet arī rezervē laiku un jau panāc mutisku vienošanos.

Tātad, kad producents ir izstrādājis pasākuma budžetu, viņš ir paveicis lielāko daļu “papīra” darba.

 

Varam sniegt labu padomu – nekad nesūti prom budžetu klientam vai pasūtītājam tajā pašā dienā, kad esi to uztaisījis. Vienmēr otrās dienas kritiskā acs spēs atrast kādas kļūdas vai nepilnības, it sevišķi, ja tāmes sadaļas ir vairāk par piecām vienībām. Šeit der teiciens – “rīts ir gudrāks par vakaru”. 

Pirms sāc rakstīt tāmi, ieteicams izstrādāt provizorisku scenāriju, jo tas izceļ galveno un parāda darba apjomu. Pēc tam vari sākt veidot budžetu. B

ieži vien scenārijs norādīs, ko vajadzētu budžetā iekļaut un ko ne. Tāpat arī izdevumi var norādīt, kas jāmaina scenārijā, jo budžetam vienmēr ir savi ierobežojumi.

Izveido detalizētu izdevumu plānu, iekļaujot visus iespējamos izdevumus, sākot no atrašanās vietas līdz dekorācijām un izklaides programmai. Šajā procesā lieliski draugs ir Excel. Bez tā lietošanas un apguves tu nevari sevi dēvēt par producentu.

Rūpīga budžeta izstrāde ļaus iegūt skaidru priekšstatu par visiem izdevumiem un izvairīties no nepatīkamiem pārsteigumiem pasākuma laikā.

Ja ar idejām varat lidot augstu, tad cipari ir tie, kas tevi atvelk pie zemes un ļauj saprast, kas no tavām skaistajām idejām paliek pāri. Budžets, protams, nav nekas dzelžains un nemainīgs pat arī pēc tam, kad tas ir apstiprināts un piešķirts. Prasmīgs producents, mācēs šajā finansu rāmī iekļauties, iekšēji, pēc vajadzības, mainot ciparus, jo kā saka –  dzīve ievieš savas korekcijas.

Ja neesi draugos ar mūsu valsts nodokļu sistēmu, tad konsultējies ar grāmatvedi vai kādu pieredzējušāku producentu. Neaizmirsti, ka katram eiro, ko kāds grib saņemt “uz rokas”, pienāk klāt nodokļi, kas jānorāda budžetā kā “bruto” summa. 

Visām tāmes pozīcijām tiek uzrēķināts PVN (21%), tai skaitā arī visa veida fizisku personu atlīdzībām. Piemēram, bieži vien kļūdaini tiek domāts, ka autorlīgumos ietilpst tikai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (25%) un aizmirst, ka klāt pienāks vēl PVN, ja projektu izpilda uzņēmums, kas ir PVN maksātājs. 

Lai tev veicas un lai tavi budžeta plānošana būtu veiksmīga! Par budžeta plānošanu un pasākumu producēšanu vairāk vari uzzināt apmeklējot Pūces Akadēmijas producēšanas kursus, lasi šeit.

Lai izdodas!
MARANA Productions
Skaņu un video studija
+371 26 827 687
[email protected]
Brīvības iela 84 – 10, Rīga, Latvia