Viens no trim vaļiem, uz kuriem visus šos divdesmit gadus balstījis savu darbību uzņēmums “Marana Productions”, ir pasākumu producēšana. Ļoti intensīvs pasākumu producēšanas laiks bija uzņēmuma darbības pirmajos desmit gados. Tie bija liela mēroga pasākumi – pilsētas svētki, balvu pasniegšanas ceremonijas un lielkoncerti.
Daces Pūces pieredzes stāsts par pirmajiem soļiem tieši pasākumu producēšanā:
“Pirmais lielais pasākums, ko esmu noproducējusi, ir Rīga tērpjas,- Rīgas 800gades pasākumu ietvaros. Pie šī projekta es sāku strādāt 2000.gadā, pilnībā neizprotot, kas ir producents. Ta kā toreiz nebija izglītošanās iespēja apgūt šo profesiju, tad tā laika producenti pārsvarā bija ļoti aktīvi, uzņēmīgi un drosmīgi cilvēki no citām sfērām.
Tajā brīdī man bija maģistra grāds mūzikā un bakalaurs uzņēmējdarbībā, līdz ar to liku lietā savas tā laika zināšanas, pievienoju pasākumu producēšanas praksi, kurā vislabākie skolotāji bija pašas pielaistās kļūdas. Ja šodien man pietiktu ar kādiem 3-4 mēnešiem, lai sagatavotu šādu apjomīgo projektu, tad toreiz pagāja vesels gads.
Ja pareizi atceros, kopējais svētku koncepts, kura autors bija Uģis Brikmanis, bija 800 gadi 800 minūtēs. Man, tātad bija jāparāda, kā Rīgā mainījās mode no bīskapa Alberta ierašanās brīža līdz mūsdienām.
Mēs ar komandu iestudējām neskaitāmas ainiņas pa Rīgas kanālu peldošiem plostiem. Rīdzenieku tērpšanās paradumus astoņsimts gados demonstrēja liels un raibs aktieru ansamblis, kas sastāvēja no brīvprātīgajiem, mūziķiem, sportistiem, kaskadieriem un profesionāliem aktieriem. Šo plostu skaitu, uz kuriem atdzīvojās konkrēta laika glezniņas, es vairs neatceros, bet atceros to, ka tur bija gan pats bīskaps Alberts ar pavadoņiem, gan templiešu (īstu!) ordeņa bruņinieka iesvētīšanas ceremonija, gan bruņinieku tērpšanās aina, raganu sodīšana slīcinot un pat dedzinot uz sārta. Savas preces pārdeva tirgotāji un ar savu kažokādas apģērbu dižojās poļu pani.
Neizpalika arī lustīga krogu aina, 50to gadu vingrošanas priekšnesums mūzikas un krievu valodas pavadījumā, bet dienas nobeigumā skatītājus iepriecināja,- eleganta 30-to gadu ballīte ar uguņošanu; 60to gadu modesskate un Imanta Kalniņa dziesmas dziedošu hipiju tusiņš.
Pieņemu, ka tie, kas bija klāt un redzēja šo krāšņo notikumu, atcerēsies to uz visu mūžu un lepni saviem mazbērniem varēs teikt: “es arī tur biju, dziesmas dziedāju un dančus dejoju”.
Tas, protams, nebija vienkāršs uzdevums uzbūvēt šādu projektu, kam jāgriežas visas dienas garumā, bet es joprojām ar lepnumu atceros to kā savu iesvētīšanu pasākumu producēšanas lauciņā.
Ja šodien daudz informācijas var atrats internetā, tad toreiz daudz staigāju pa muzejiem, lasīju grāmatas un konsultējos ar vēsturniekiem. Jāsaka gan, ka es nedaudz pārcentos ar pētniecību, plānošanu, rēķināšanu un mēģināšanu, bet rezultāts toties bija lielisks – pasākums ritēja kā pulkstenis.
Grozies kā gribi, bet precizitāte, atbildības sajūta un centība ir producenta pamatvērtības.
Šodien producēšanas pamatus var apgūt Pūces akadēmijas producēšanas kursā, kur studenti saņem zināšanas, konsultācijas un iedvesmu no septiņiem savas jomas profesionāļiem pat neizejot no savām mājām. Tieši šī izaicinošā pieredze deva man pārliecību, spēku un enerģiju turpināt strādāt šajā sfērā jau savā jaundibinātajā uzņēmumā “Marana Productions”. Es turpināju darboties kā režisors un producents 2003. gada XXIII Vispārējo Dziesmu svētkos, organizējot Pirmo dziesmu svētku karoga godināšanu,Virsvadītāju apbalvošanu Doma laukumā un Gājienu. Tam sekoja neskaitāmi citi pasākumi un galvenais, ka pēc katra no tiem, es saņēmu daudz atzinīgus vārdus un iedvesmu turpināt.”
Iedrošinām apgūt un papildināt zināšanas producēšanā Pūces Akadēmijas producēšanas kursos. Vairāk informācijas šeit.
Lai izdodas!
MARANA Productions
Skaņu un video studija
+371 26 827 687
[email protected]
Brīvības iela 84 – 10, Rīga, Latvia