Pirms ieraksta veikšanas ir svarīgi veikt secīgas darbības, tādējādi samazinot iespējas kļūdīties un nepieciešamību veikt labojumus, veikt ierakstu atkārtoti. Sekojot norādēm, ko nepieciešams veikt pirms ieraksta, rezultāts viennozīmīgi būs kvalitatīvāks. Ievēro sekojošos punktus:

Scenārija un teksta sagatavošana:

 1. Sagatavo vai izvēlies tekstu, ko diktors lasīsīs ierakstā. Izprintē, vai ievieto to planšetē. Pārliecinies, ka otrs eksemplārs ir iedots skaņu režisoram, kas vadīs ieraksta procesu.
 2. Pārliecinies, vai teksts ietilps klienta norādītajā laikā. Piemēram, 30 sekundēs, kāds parasti ir reklāmas garuma standarts Latvijā. To vislabāk var pārbaudīt izlasot tekstu skaļi un uzņemot laiku, vai arī ierunājot to telefonā.
 3. Pārliecinies, ka teksts ir pareizi uzrakstīts un bez gramatikas vai izrunas kļūdām. Ja neesi pārliecināts kā jāizrunā, piemēram, ‘tūkstoš’ vai ‘tūkstots’ vai ‘tūkstotis’, sazinies ar LU Latviešu valodas institūtu vai arī iegooglē un pārbaudi šī vārda lietojumu. Ja, piemēram, klients ir uzrakstījis nepareizi vai neveikli kādu frāzi, sazainies ar viņu, jo, ja tas ir pasūtījuma darbs, tu uzņemies ne tikai atbildību par kvalitatīvu ierakstu, bet palīdzi klientam ieraudzīt un laikus izlabot savas kļūdas pirms ieradies ir diktors, jo pretējā gadījumā, kļūdas labojums klientam ir papildus izmaksas.
 4. Situācijā, ja esi pats šī ieraksta producents, tad, ja nepieciešams, pielāgo tekstu tā, lai tas būtu izteiksmīgs un ērti lasāms. Lai saprastu, vai profesionālam aktierim tas ir ērti lasāms, nolasi to skaļi vai ieraksti telefonā un paklausies.

Balsu castings:

 1. Ikviena aģentūra vai klients, pirms ieraksta veikšanas gribēs dzirdēt kā skan balss, kas ierunās viņa reklāmu vai komercfilmu. Marana Productions studijai ir plaša balsu datu bāze. Mēs izvēlamies atbilstošas balsis un nosūtam klientiem uz kastingu.
 2. Ja vēlies ierunāt pats, nosūti savu balss paraugu, lai pārliecinātos, vai tava balss apmierina klientu. Ja neesi labs runātājs, tad meklē profesionālu runātāju.
 3. Pirmajā brīdī ikvienam varētu šķist, ka ierunāt voice over ir vienkārši, bet tā nebūt nav. Pat aktieri mācās šo arodu daudzus gadus. Vai var kaut kur šo prasmi apgūt? Jā, var. Īsā laikā, tikai četrās, praktiskās nodarbībās, to var apgūt Pūces Akadēmijā pie pasniedzējas Daces Pūces. Bet tas nenozīmē, ka pēc šīm nodarbībām būsi profesionāls diktors. Pasniedzēja iedos tikai zināšanas un metodiku, kā vari attīstīt savu balsi un kļūt par labu runātāju, jo balss ir jātrennē līdzīgi kā to dara mūziķi vai sportisti. Nodarbībās varēsi izmēģināt kā ir ierunāt reklāmu, kā ir dubēlt filmu vai kā ir kļūt par audio gidu. Arī šeit, katrai nozarei ir sava specifika un savs runāšanas veids. Bet pamats ir artikulācija, dikcija un intonācija.

Plāno ieraksta sesiju:

 1. Pirms plāno pašu ierakstu, uzzini gatava ieraksta deadline. Tad sazinies ar skaņu režisoru, saproti viņam ērtākos laikus un tikai tad vienojies ar diktoru piedāvājot šos laikus.
 2. Pirms paša ieraksta sagatavo līgumu.
 3. Ja ir kādi paraugi kā labāk ierunāt tekstu stilistitski –  sagatavo failu.

Diktoram sniedz norādes:

 1. Paskaidro diktoram darba uzdevumu un sagaidāmo teksta interpretēšanas stilu. Ja ir, tad parādi sagatavoto paraugu.
 2. Uzsver svarīgākās intonācijas un emocionālās nianses, ja tās ir nepieciešamas.
 3. Atskaņo orģinālvalodā skanošo reklāmu, ja šis ieraksts ir kāda esoša darba adaptācija.

Lai izdodas!
MARANA Productions
Skaņu un video studija
+371 26 827 687
[email protected]
Brīvības iela 84 – 10, Rīga, Latvia